çankırı kaya tuzu ve çankırı kaya tuzunun faydaları. Himalaya Tuzu mu? Çankırı Tuzu mu?

TUZ ÜRÜNLERİ İÇİN TIKLAYINIZ

 
GÜZELLİĞE GÜZELLİK KATAR

İç denizin çekilmesiyle çökelti şeklinde oluşan kaya tuzunun arasında bulunan killi toprağın insanın güzelliğine güzellik katar.''Tuzların arasına sıkışmış olarak bulunan killer, cilt düzenleyici ve güzelleştirici bir özelliğe sahip. Buradaki kille saçlarınızı yıkadığınızda saçlarınızın da dökülmesinin önüne geçtiğinizi göreceksiniz'' 

Saf tuzun rafine edildiğinde içerisindeki minerallerle birlikte sağlık için faydalı birçok özelliğini var. ''Madenden çıkartılan mineraller açısından zengin bu kaya tuzu, rafine edildiğinde içerisindeki mineralleri kaybediyor. İçerisinde sadece sodyum kalıyor. Bu da vücutta ödemler oluşmasına neden oluyor. İşlenmemiş kaya tuzu ise bunu ortadan kaldırıyor'' dedi.

Çankırı'da bulunan tuz madeninin bugüne kadar değerlendirilmemesinin ülke için çok büyük kayıp , bu mağaranın sağlık turizminde kullanılarak hem Türkiye'nin hem de Çankırı'nın tanınmasına önemli katkılar sağlar.

En zararlısı rafine tuz en sağlıklısı kaya tuzu 

Doktorlar genelde kristal tuzu önerse de dünyada en yaygın kullanılan çeşidi, sofra tuzu. Tuz üç yöntemle elde ediliyor.
Deniz tuzu: Denizlerden tuz elde etme en eski yöntemlerden biri. Deniz kenarlarına suni göller yapılır, deniz suyu bu suni göllere alınır, güneş enerjisiyle buharlaştırılıp, arda kalan tuz alınarak elde edilir. Denizlerin tuzu mineral açısından çok zengindir. Ancak deniz tuzu, çevre kirliliğinden dolayı, ağır metallerle yüklüdür. Bunun yanı sıra neredeyse bütün deniz tuzları rafine edilmektedir.

 

Sofra tuzu (Rafİne Tuz): Rafine edilmiş tuzun kaynağı deniz ve kaya tuzudur. 84 element içerir. Bu doğal tuzlar rafine edilerek içerisindeki 82 element alınır, geriye sadece saf sodyum klor kalır. Böylece rafine tuzun doğal tuzla hiç ilişkisi kalmaz. Bu yüzden sofra tuzunun insan vücuduna faydasından çok zararı vardır. Çünkü sofra tuzu insan vücudu için dışarı atılması gereken bir maddedir. Vücut bu tuzu dışarı atabilmek için 1 gram tuza karşılık, 23 misli suya ihtiyaç duyar.

 

Kaya tuzu ve kristal tuz: Yeraltında az veya çok derinlerden katı halde elde edilen tuzlar, kaya tuzu olarak tanımlanır. Madenden çıkarılan, mineral açısından zengin olan kaya tuzu, rafine edildiğinde minerallerini kaybediyor. İçerisinde sadece sodyum kalıyor. Bu da vücutta ödem oluşmasına neden oluyor. İşlenmemiş kaya tuzu ise bu olumsuzlukları ortadan kaldırıyor. Uzmanlar minerali çok olduğu için işlenmemiş kaya tuzunu tavsiye ediyor.

Çankırı ‘elmas’ı Kanada’yı aydınlatıyor

Çankırı’nın tozu, tuzu ve kızı meşhur derler. Kenti ziyaret ettiğimiz sırada, tozuna rastlayamadık. Çankırı’nın kızı, medar-ı iftiharı Süreyya Ayhan ise sıkıntılı günler yaşıyor. Ancak şehrin tuzu hâlâ kuru. Hatta parlak ışıklar saçıyor.

 

KAYATUZU LAMBALARININ FAYDALARI

*Doğal bir hava Temizleme Makinasıdır.

*Eksi iyon üreterek havanın kalitesini arttırır, kötü kokuların molekül yapısını zararsız hale getirir.

 *Havadaki azotları, bakterileri. toksit maddeleri temizler.

*Vücutta seratonin (MUTLULUK, ENERJİ,UYANIKLILIK,KONSANTRASYDN) dengesini korur.

 *Uykusuzluk stres ve depresyona, zihinsel yorgunluk ve kas yorgunluğunu iyi gelir.

 *Uyku problemleri, ASTIM, Ruhsal ve Psikolojik rahatsızlıklar, tansiyon, alerji vb. rahatsızlıklar üzerinde olumlu etkileri vardır.

 *Kuvvetli bir nem çekicidir, elektrikli aletlerin zararlarını önler.

TUZ ÜRÜNLERİ İÇİN TIKLAYINIZ

 

JSN Megazine template designed by JoomlaShine.com